Španska kuhinja
Malaga nudi kuhinju koja meša ono što pružaju španska zemlja i more. Glavni sastojci domaćih jela su riba i plodovi mora, povrće, meso i voće. Najtradicionalnija stvar za jelo u Malagi je espetos (sardine na žaru). Ima puno jela u kojima je glavni sastojak pržena riba. Vredi probati coquinas (školjke u vinu), lokalne tapase, jamon i slatko vino. U području luke i istočnog dela nasipa možete jesti ukusno i jeftino.
Tatjana: TAPAS
Tapas se uglavnom jede u društvu, stojeći u velikom broju tapas lokala koji predstavljaju pravo gastronomsko bogastvo Španije. Španci popunjavaju vreme između ručka i večere, obilascima (Tapeo) različitih tapas barova. Uglavnom se poslužuju zalogaji sa maslinama, ribom i morskim plodovima, suhomesnati proizvodi, povrće. Postoje mnogi mitovi koji se vezuju za poreklo tapasa. Jedan je da su slani zalogaji postavljani na čaše sa šerijem kako bi se sprečilo da muve uleću u piće. Sami zalogaji su zbog soli izazivali dodatnu žeđ, pa je ovo bio način da se podigne prodaja u barovima. Reč “tapa” na španskom znači “pokrivanje”. Zalogaji se služe ili pojedinačno ili zajedno, nekoliko različitih vrsta na jednom poslužavniku, a uz njih se piju šeri ili vino. Nisam probala tapas još uvek, ali raspitaću se o najboljem mestu i pitaću za preporuku.
Milica: TAPAS
Tradicionalno jelo ‘’Tapas’’ prevedeno sa španskog jezika znači ‘’poklopac’’ i za njega su vezane mnoge legende i verovanja. Meni najinteresantnija je, da su komadi hleba na čaši vina krčmarima služili kao odbrana vina od insekata. Posle su na hleb dodali pršutu i druge dodatke. Ima i onih koji kažu da su španski seljaci pravili češće pauze na suncu i jeli spremljene male obroke.
Staša: PAELJA
Jelo Paelja - Ovaj specijalitet se pravi i služi u velikoj, plitkoj ali širokoj posudi. Dno posude se naziva Paeljon i samim tim je i ovo jelo tako dobilo naziv. U receptu su zastupljeni pirinač, seckani komadići mesa, povrća, ribe i morskih plodova. Ova mešavina vam možda zvuči preterano, ali je ukus neverovatan, posebno uz obavezan i najbitniji dodatak, a to je začin šafran. Prelepo jelo koje je mene impresioniralo, tako da smatram da će se ljubiteljima morskih plodova veoma svideti kao i meni.
Nataša: ĆUROS
Ćuros je specijalitet španske kuhinje. Postoje tri teorije, jedna da potiče iz Kine, a druga da je poreklo arapsko, a treća da su ih izmislili pastiri umesto hleba jer se lakše spremaju. Zanimljivost je ta, da naziv potiče od rase ovaca na čije rogove liče.