Sevilja - grad fascinantne arhitekture i bogate istorije
Danas šetamo španskom lepoticom i uživamo u njenim ulicama
Sevilju su u prošlosti želeli da pokore mnogi osvajači. Danas se u osvajanje ovog andaluzijskog grada takmiče turisti iz celog sveta.
Zašto je Sevilja tako posebna? Zato što ima interesantnu istoriju, bogatu zaostavštinu sticanu vekovima, zato što je bila mesto prvog upoznavanja Evrope sa "novim svetom" u 16. veku, zato što je mesto gde su u Evropu prvi put ušli limun, krompir, kukuruz, kakao, paradajz, začini, zato što ima opuštene meštane, zato što se u Sevilji i danas održavaju koride, zato što predstavlja pravi raj za umetnike, zato što je grad rodonačelnik flamenka, zato što je mesto o kome se priča u operi "Karmen" i "Seviljskom berberinu", ali i u letnjem hitu "Makarena" iz 1993. god. (ovde je sniman i spot za ovu pesmu) i iz još milion drugih razloga.
Jedno je sigurno. Iz Sevilje ćete se vratiti zaljubljeni u ovaj grad.
Sevilja je najveći grad i prestonica Andaluzije. Nedaleko od Sevilje nalazi se Atlantski okean, a ovim gradom protiče i reka Gvadalkivir, koja je u prošlosti bila značajno veća, šira i plovna, tako da je Sevilja od davnina poznata kao luka u koju su pristizali razni proizvodi i bogatstva prikupljena na novookrivenim teritorijama. Iz Sevilje su kretale sve prekookeanske ekspedicije, jer se velikom rekom lako stizalo do okeana – ne samo Kolumbova 1492, već i Magelanova 1519. Grad je osnovan još u drugom milenijumu pre nove ere i njegova istorija prati istoriju drugih andaluzijskih gradova.
Šta nikako ne smete propustiti u Sevilji?
Španski trg – Plaza de Espana
Veliki trg, koji je ukršen mostovima ispod kojih prolaze turisti u čamcima, čini da se još više zaljubite u Sevilju. Ukupno postoji četiri mosta koja simbolizuju četiri drevna španska kraljevstva.
Ovo zdanje je pravljeno za Ibero - američku izložbu 1929. god i podeljeno je po paviljonima dvadeset zemalja koje su učestvovale na toj izložbi. Ovaj trg je najblaže rečeno, ogroman. U mnogim vodičima, može se naći podatak da je njegova površina jednaka površini pet fudbalskih terena. Polukružnog je oblika i osnovna ideja jeste bila da pokaže svu moć Španije tokom njenog najvećeg prosperiteta.
Najveći utisak, što se tiče ovog trga, nam je ostavio dvorac od opeke koji se savršeno uklopio sa keramikom u mavarskom stilu. Trg je poslužio i kao scenografija za jedan deo Ratova zvezda. U centralnom delu trga, nalazi se velika fontana, a pored monumentalnog zdanja, prolazi kanal, preko koga se može proći predivnim, obilato ukrašenim, mostovima.
Trg se nalazi na 15-20 minuta pešačenja od centralnog dela Sevilje. Ulaz se ne naplaćuje. Zbog njegove fascinantne veličine, za temeljno razgledanje trga i uživanje, potrebno je oko 2-3 sata.
Park Marije Luize
Ovaj park se nadovezuje na Španski trg. Marija Luiza je gradu Sevilji 1893. godine ostavila ovo zemljište, a grad je tu napravio predivan park projektovan u engleskom stilu.
Katedrala - Catedral de Sevilla
Najveći ponos Seviljana je njihova Katedrala Santa Maria de la Sede, za koju se navodi da je po površini najveća gotička katedrala na svetu, a treća po veličini u odnosu na sve svetske kadetrale. Kao i većina verskih objekata u Andaluziji, izgrađena je na osnovama stare džamije koja je građena za vreme Mavara. Katedrala je turistima najpoznatija po grobu Kristifora Kolumba.
Kraljevska palata Alkazar – Real Alcazar
Kraljevska palata Alkazar je jedna od najmonumentalnijih građevina u Sevilji. Poreklo imena je iz arapskog jezika i u prevodu znači tvrđava. Ova palata je izgrađena krajem 10. veka kao utvrđenje kordopskih vladara u Sevilji. Kroz vekove je dograđivana.
Zlatna kula - Torre del oro
Nekada je ova kula bila osmatračnica i odbrambeni objekat. Poznata je po oplati koja je pod seviljskim Suncem bacala zlatni sjaj u 15. i 16. veku, prva tačka na evropskom kontinentu gde je stizala roba iz "novog sveta". Danas se u ovoj kuli nalazi Pomorski muzej spreman da prihvati zainteresovane turiste iz celog sveta. U njemu se mogu videti brojne mape, kompasi i pomorska oprema. Sa tog mesta je i čuveni Magelan krenuo na put oko sveta.
Korida - Plaza de toros
Korida u Sevilji je iznedrila ove borbe u 18. veku, i važi za najstarije u Španiji. Veruje se da će matador koji nastupi u Sevilji postati poznat. Borbe se ovde i dalje održavaju, uprkos sve većem otporu strane i domaće javnosti. Sezona počinje posle Uskrsa i traje do oktobra, te se godišnje održi oko 20 borbi.
Šta god da radite u Sevilji, jedete, pijete, šetate ili plešete uvek ćete imati utisak da tu pripadate. Uživajte u magiji koja se događa u ovom gradu. Zaigrajte na sred trga ili iznajmite kočije da vas provozaju po gradu. Ono što doživite ovde zaista je posebno. Često se kaže: “Ko nije video Sevilju, nije video čudo”. I mi se u potpunosti slažemo sa tim.